Koruyucu Hekimlik

Check Up
Işıkvet Veterinerlik

Check Up

Koruyucu hekimliğin temel taşlarından biri de hiç şüphesiz ki düzenli aralıklarla uygulanan check-up programlarıdır. Evcil hayvanlarda görülen bazı hastalıklar klinik olarak semptom göstermeyebilirler. Örneğin vücudun en önemli organlarından biri olan böbrek, fonksiyonunun %75 – 80’ni kaybetmedikçe hiç belirti ortaya koymaz. Bu yüzden çoğu zaman ortaya çıkan akut böbrek yetmezliklerinde prognoz oldukça kötü olabilmektedir. Böyle durumların önüne geçebilmek için evcil hayvanlarınızın en az yılda bir kere genel bir check-up programına dahil etmek, geri dönüşümü zor olan hastalıkların önüne geçmede en etkili yoldur.

hayvan sağlığında 6 yaşını geçmiş hayvanlar geriatrik (yaşlı) olarak kabul edilmektedir. Özellikle bu dönemdeki hayvanlarda yapılan check-up programları kronik ya da latent olarak seyir gösteren hastalıkların tanısında oldukça önemli bir rol oynamakta ve erken tanıyla birlikte ciddi problem oluşturabilecek hastalıkların önüne geçilebilmektedir.

Işık Veterinerlik olarak tam donanımlı ve son teknoloji laboratuvarımızda siz hayvan sever dostlarımıza hizmet vermekteyiz.