Cerrahi

Yumuşak Doku Cerrahisi
Işıkvet Veterinerlik

Yumuşak Doku Cerrahisi

Genel cerrahi olarak da adlandırılan bu bilim dalında kısırlaştırma cerrahileri, batın cerrahileri ve göğüs cerrahileri olarak merkezimizde alt dallara ayrılmıştır. Rutin kısırlaştırma protokollerimizde her hasta operasyon öncesinde yaşı, ırkı ve cinsiyeti ne olursa olsun muayene edilir, rutin kan tetkikleri ve radyografiler ile riskli durumu olanlar tespit edilmeye çalışılır. Buradan çıkacak sonuçlar neticesinde uzman anestezi ekibince operasyona hazırlanır. Her hasta operasyondan sonra bir gece yoğun bakım yatışa alınarak, anesteziden uyanma kalitesi, kanama kontrolü takip edilerek ertesi gün taburcu edilir.

 

Batın cerrahisine konu olan gastrointestinal hastalıklar, üriner sistem hastalıkları, karaciğer ve safra kesesine ilişkin cerrahiler ile dalak cerrahileri Işık Veterinerlik’te başarı ile yapılmaktadır. Mide ve bağırsaklarda yabancı cisim ve tıkanıklık operasyonları, kalın barsaklarda oluşan megakolon cerrahileri, idrar kesesi taşları operasyonları bunlara örnek verilebilir.

Toraks cerrahisi ile daha çok akciğer, timüs bezi ve kalp çevresi dokulara ilişkin cerrahiler anlaşılır. Bu tarz operasyonlarda anestezi güvenliği ve otomatik ventilasyon sağlayan gaz anestezi cihazları kullanımı şarttır. Işık Veterinerlik’te bu konuda uzun yılların tecrübesi ile bu operasyonları başarı ile gerçekleştirmektedir.